Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Grębanin: Nie dla likwidacji szkoły!

22 stycznia odbyło się spotkanie zorganizowane przez radę rodziców dotyczące informacji o likwidacji Szkoły Podstawowej w Grębaninie. Zaproszono rodziców, radnych, media i wójt Bogumiłę Lewandowską-Siwek, która się jednak nie zjawiła.

Szkoła Podstawowa - Grębanin

Według informacji zgromadzonych, wójt podjęła decyzję o likwidacji szkoły. Pomysł ten jeszcze nie został oficjalnie przedstawiony na sesji radnym (a to tylko radni mogą podjąć uchwałę w tej sprawie). Okazało się jednak, że mieszkańcy wiedzą, iż Lewandowska-Siwek o zamiarze zamknięcia szkoły informowała na naradzie dyrektorów, spotkaniu z przedsiębiorcami i podczas narady z sołtysami. Wszystko odbywało się za plecami rodziców, grona pedagogicznego i rady. Informacje były przekazywane niektórym radnym (tzw. „radnym Pani wójt”) ale w zafałszowanym kształcie. Przewodniczący Andrzej Stodolski również był przekonywany do sprawy. Znał temat jako likwidacja pierwszej klasy i do tego dodał, że była mowa o trzech uczniach a nie ośmiu jak podają rodzice. Rodzice uważają, że jest to celowa manipulacja Bogumiły Lewandowskiej-Siwek. Oświadczyli jednocześnie, że nie dadzą się napuścić na nauczycieli (czego podobno próbowała dokonać wójt).

Najwięcej w obronie placówki wypowiadały się dyrektor Barbara Wilk i przedstawicielka rady rodziców Teresa Zawada. Murem za szkołą stał też obecny radny powiatu (a wcześniejszy długoletni radny gminy) Michał Błażejewski. Jego zdaniem źródłem konfliktu są działania wójta zmierzające do pominięcia funkcji rady jako organu decyzyjnego. W podobnym tonie wypowiadał się radny poprzedniej kadencji Paweł Stasiak.

W trakcie dyskusji pojawiła się teza, że jest to zemsta za wyborczy wynik obecnej wójt w Grębaninie. Również ks. Stanisław Borowicki oznajmił, że wieś jest „na cenzurowanym w gminie” i nie układa się dobrze współpraca z obecną wójt.

Radny Jan Wawrzyniak stwierdził, że problem szkoły jest następstwem podjętej niedawno uchwały budżetowej rozpoczynającej inwestycję hali sportowej w Baranowie. Tam najprawdopodobniej wójt chce również usytuować szkołę (czemu wcześniej zaprzeczała) i według radnego zagrożone mogą być również placówki w Donaborowie i Słupi pod Kępnem.

Na spotkaniu nie obyło się bez zarzutów do ogólnej postawy włodarza gminy. Wytykano kłamstwa, manipulacje i fałszywe obietnice wyborcze. To co jedni nazywali jawnym kłamstwem wójt Lewandowskiej-Siwek radna Hanna Urbańska nazywała „grą słów”  i wyrażała nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona. W trakcie zebrania opuściła jednak salę nie kryjąc wzburzenia debatą.

Wydaje się, że zebranie osiągnęło swój skutek. Radni wychodząc z niego sprawiali wrażenie przekonanych do konieczności utrzymania placówki – a to właśnie zdanie radnych jest tutaj najważniejsze. Mieszkańcy liczą na to, że wola radnych będzie stabilna i nie podda się naciskom wójt Lewandowskiej-Siwek, co więcej liczą na zmianę postawy wójta wobec ich miejscowości.

Główna relacja na filmach – w dwóch wersjach, w zależności od czasu jaki Nasi Czytelnicy planują poświęcić na oglądanie. Wersja skrócona (ponad 14 min.):

Wersja długa (ponad 26 min):

W najbliższym drukowanym wydaniu Ziemi Kępińskiej ukaże się obszerniejszy artykuł na ten temat z odniesieniem do całości polityki oświatowej w gminie Baranów.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gaz ziemny w gminie Trzcinica
Trzcinica: Nowe źródło energii

15 stycznia 2015 r. w Urzędzie Gminy w Trzcinicy odbyło się spotkanie przedstawicieli Pracowni Projektowej Sieci i Instalacji działającej na...

Zamknij