Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Dzień Rodzin Katyńskich w Krążkowach

11 kwietnia 2014 r. uczniowie Gimnazjum im ks. Zdzisława Peszkowskiego w Krążkowach uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej.

   Dzień Rodzin Katyńskich jest obchodzony 13 kwietnia. Kapelanem Rodzin Katyńskich był Patron tej szkoły. Gimnazjum nosi imię ks. Zdzisława Peszkowskiego od pięciu lat. Cztery lata temu szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim programie „Katyń… ocalić od zapomnienia”. W ramach tego projektu posadzono cztery dęby pamięci, poświęcone zamordowanym w Katyniu mieszkańcom Kępna, osobom zasłużonym dla naszego regionu. Byli to oficerowie rezerwy, którzy nie mieli tyle szczęścia i trafili do wcześniejszych transportów z Kozielska, niż młody chorąży Zdzisław Peszkowski.

   Zdzisław Peszkowski jako jedyny z ok. 400 ocalałych, nigdy nie zapomniał o swoich współtowarzyszach, przez całe swoje życie dążył do wyjaśnienia prawdy o zbrodni katyńskiej. „Ocalałem, aby dać świadectwo prawdzie” to stało się mottem życiowym Zdzisława Peszkowskiego. Uczniowie zgodnie z przesłaniem Patrona pielęgnują pamięć o ofiarach Katynia, tradycyjnie zapalają znicze przy dębach i to nie tylko w Dniu Rodzin Katyńskich.

   Katyńskie Dęby Pamięci, które rosną na terenie gimnazjum upamiętniają:

1. Chorążego Feliksa Adamskiego, urodzonego 20 maja 1897 w Olszowie. Zginął w 4 kwietniu 1940 roku w Katyniu. Był w 1 transporcie, nr 16 na liście wywozowej z Kozielska.

2. Porucznika Stanisława Banaszaka, urodzonego 6 listopada 1894 roku w Brzostowie. Był on znanym adwokatem z Kępna. Zginął w kwietniu 1940 roku w Katyniu. Dokładna data śmierci nie jest nam znana.

3. Podporucznika Tadeusza Jędrasika, urodzonego 14  października 1910 roku w Bębnowie. Zginął w kwietniu 1940 r.

4. Porucznika Rafała Sławoszewskiego, urodzonego 15 września 1900 roku. Jego nazwisko znajduje się na liście wywozowej z dnia 4 kwietnia, numer 032/2. Prawdopodobnie wywieziony został z Kozielska w X lub XI transporcie z dnia 16 kwietnia 1940 roku.

   11 kwietnia – w piątek, o godzinie 11:00 uczniowie Gimnazjum w Krążkowach zebrali się przed obeliskiem upamiętniającym Patrona szkoły. Po krótkiej części artystycznej, której motywem przewodnim były wspomnienia Zdzisława Peszkowskiego, odbył się „apel zamordowanych”. Po odczytaniu nazwiska i krótkiej informacji przedstawiciele klas zapali znicz pod Dębem Pamięci. Część artystyczna została przygotowana przez Jadwigę Babiak, oprawa muzyczna przez Dariusz Zinkowskiego.

Ks. Zdzisław Peszkowski - KrążkowyDzień Rodzin Katyńskich w gimnazjum - KrążkowyDzień Rodzin Katyńskich w gimnazjum - Krążkowy

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
„EDUKACJA – PRACA – RYNEK PRACY” - KĘPNO
„EDUKACJA – PRACA – RYNEK PRACY” – zaproszenie na warsztaty

Warsztaty partnerstwa lokalnego „EDUKACJA – PRACA – RYNEK PRACY” odbędą się 22.04.2014r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ZSP Nr 2...

Zamknij