Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Dzień Dawcy Szpiku w Gimnazjum Nr 1 w Kępnie

 

W naszym kraju co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, czyli białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od nie spokrewnionego dawcy.

Niestety, według statystyk, co drugi chorujący na białaczkę zakwalifikowany do przeszczepu, nie znajduje dawcy. Szansa na znalezienie tzw. „genetycznego bliźniaka” wzrasta wraz z rosnącą liczbą zarejestrowanych osób w bazie Fundacji DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska).

Dzień Dawcy Szpiku w Gimnazjum
W środę, 19 listopada 2014 r., w Gimnazjum Nr1 im. Polskich Olimpijczyków w Kępnie, odbyła się rejestracja potencjalnych dawców szpiku lub komórek macierzystych. Akcja rejestracji została poprzedzona kampanią informacyjną. Uczniowie gimnazjum rozwiesili w całym mieście plakaty Fundacji DKMS i roznosili ulotki. Wzmianki o tym wydarzeniu pojawiły się w lokalnych mediach, a w niedzielę poprzedzającą rejestrację, księża z okolicznych parafii przypomnieli wiernym o akcji.

Dzień Dawcy Szpiku w Gimnazjum
Wolontariusze, pracujący podczas akcji rejestracyjnej, przyznali z zadowoleniem, że nie spodziewali się takiego odzewu. Zgłosiło się 56 osób, które chciały uratować komuś życie. Zarejestrować się mogła każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca więcej niż 50 kilogramów oraz bez znacznej nadwagi. Rejestracja polegała na krótkim wywiadzie medycznym, wypełnieniu formularza ze swoimi danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Dla tych, którzy nie zdążyli zarejestrować się podczas Dnia Dawcy w Gimnazjum, nadal jest na to szansa. Wystarczy wejść na stronę fundacji: www.dkms.pl i zgłosić chęć zostania potencjalnym dawcą szpiku lub komórek macierzystych. Rejestracja jest bezpłatna, jednak każda zarejestrowana osoba generuje koszty, które w całości pokrywa fundacja. Na stronie internetowej Fundacji DKMS można również dowiedzieć się, w jaki sposób przekazać swoje wsparcie finansowe.

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 585 000 potencjalnych dawców szpiku (dane z października 2014).

Anna Szuman–Szczekała

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Trzcinica-wręczono zaświadczenia
Trzcinica: zaświadczenia dla przyszłych radnych

25 listopada 2014r. w Urzędzie Gminy w Trzcinicy odbyło się pierwsze spotkanie osób wybranych do Rady Gminy Trzcinica oraz Wójta...

Zamknij