Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Dyrektor o muzeum

Rozmowa z Sylwią Kucharską – dyrektorem Muzeum Ziemi Kępińskiej.

Od ponad roku funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej pełni Sylwia Kucharska. Wraz ze zmianą kierownictwa można zauważyć, że ta instytucja (mimo, iż jeszcze nie ma ukończonej siedziby) zaczyna tętnić nowym życiem. Muzeum wychodzi do mieszkańców z wieloma ciekawymi projektami, skierowanymi do różnych grup wiekowych. W rozmowie z Dagmarą Michalak, dyrektor muzeum podzieliła się kilkoma refleksjami na temat swojej dotychczasowej pracy.

Minął rok od zmiany na stanowisku dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej. Jak ocenia Pani swoją dotychczasową pracę i z czego jest najbardziej zadowolona?

Cały ten rok minął pod znakiem ciężkiej pracy. Wszystkie działania, które były podejmowane w tym czasie były równie ważne i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. 

Na jakie trudności napotkała się Pani realizując różnego rodzaju projekty, aby muzeum mogło sprawnie funkcjonować?

Praca z materią, jaką są zabytki jest trudna. Trzeba się z nimi w specjalny sposób obchodzić i o nie dbać. W tej chwili pewnym utrudnieniem dla naszej pracy jest fakt, że mamy do dyspozycji tylko jeden pokój na cztery osoby. Magazyny są w innym miejscu, w związku z tym musimy się przemieszczać, ale myślę, że dobrze sobie z tym radzimy. Czekamy cierpliwie na nową siedzibę muzeum, która w tej chwili jest remontowana. Prawdopodobnie już na wiosnę będziemy mogli się wprowadzić

Jaki największy sukces osiągnęła Pani w czasie swojej pracy?

Trudno jest wartościować. Zrobiliśmy plener malarski inny niż dotychczas. Udało się nam ściągnąć młodych artystów, którym bardzo spodobało się Kępno. Stworzyli zupełnie inne, świeże prace, które umieszczono w kolekcji naszego muzeum. Niewątpliwym sukcesem jest również zorganizowanie pierwszej w Kępnie Nocy Muzeów. Będziemy na pewno kontynuować to przedsięwzięcie. Dzięki temu mieszkańcy Kępna będą mogli spędzić tę noc na miejscu, bez potrzeby wyjeżdżania do muzeów we Wrocławiu czy w Opolu, jak do tej pory było. Bardzo zadowoleni jesteśmy z rozpoczętych prac nad elektronicznym inwentarzem, który ułatwi pracę ze zbiorami oraz ich kontrolę. Kolejnym ważnym przedsięwzięciem była konserwacja szkicownika Tadeusza Potworowskiego. Od dawna żadne eksponaty z naszego muzeum nie były profesjonalnie konserwowane. W miarę możliwości finansowych sukcesywnie będziemy to nadrabiać. Atrakcyjnym przedsięwzięciem jest również zorganizowana na kępińskim rynku wystawa plenerowa „Szlak Architektury Drewnianej”, podczas której prezentowane były zdjęcia drewnianych kościołów powiatu kępińskiego. Na początku 2015 roku w Internecie zostaną udostępnione cyfrowe odwzorowania części naszych zbiorów, będzie to ok. 3 tysiące plików do obejrzenia. Nie znam w Polsce innego małego muzeum, które miałoby dostępne w sieci cyfrowe archiwum.

W muzeum ciągle coś się dzieje i dążymy do tego, aby instytucja cały czas się rozwijała. Tymczasem zapraszam wszystkich na promocję książki o folklorze ziemi kępińskiej autorstwa Józefa Majchrzaka, która odbędzie się 22 grudnia o godz. 18:00.

Dyrektor Muzeum Ziemi Kępińskiej Sylwia Kucharska z dziećmi z Domu Kultury

Dyrektor muzeum i uczniowie Szkoły Muzycznej w Kępnie w trakcie wernisażu wystawy poplenerowej Kępno 2014. Fot: Paweł Tarchała

Jakie są plany na przyszłość związane z muzeum?

Na początku przyszłego roku wydany zostanie pierwszy tom Rocznika Muzeum Ziemi Kępińskiej. Następnie, przez kolejny kwartał będziemy chcieli skupić się przede wszystkim na wystawie stałej, czyli na ostatecznym doszlifowaniu koncepcji oraz przygotowaniu zabytków na wystawę. Jednakże cały czas musimy czekać na przestrzeń, w której zostaną zrealizowana nasze plany. Przeniesienie wszystkich zbiorów będzie trudną operacją logistyczną, ale myślę, że do czerwca lub lipca przyszłego roku wszystkie działania merytoryczne związane z wystawą zostaną pomyślnie zakończone i będzie można rozpocząć pracę już w nowym budynku na kępińskim rynku.

Dawniej o Muzeum Ziemi Kępińskiej niewiele się słyszało. Było ono znane głównie z wycieczek szkolnych. Przez ostatni okres muzeum bardzo się rozwinęło, organizowane są różnego rodzaju projekty, z którymi muzeum wychodzi do mieszkańców. Jest strona internetowa, profil na Facebooku. Jak Pani ocenia zainteresowanie mieszkańców kępińskim muzeum oraz realizowanymi projektami?

Jeśli spojrzymy na frekwencję w czasie imprez organizowanych przez biblioteki lub Kępiński Ośrodek Kultury, myślę, że jest ona porównywalna do tej, jaka jest na naszych wydarzeniach. Wobec silnej
konkurencji ze strony wrocławskiego ośrodka kulturalnego trudno spodziewać się większego zainteresowania, ale musimy nad tym nieustannie pracować. Nasza praca również polega na tym, aby edukować wszystkich, że w Kępnie jest takie muzeum oraz gdzie ono się mieści. Na pewno, kiedy przeniesiemy się na rynek będzie to łatwiejsze i zainteresowanie muzeum również się zwiększy.

Mamy nowego burmistrza Kępna. Jak to zazwyczaj bywa, przy zmianie władzy zmieniają się również osoby na ważniejszych stanowiskach, również te kierujące jednostkami podległymi gminie. Co Pani myśli o swoim stanowisku w tym kontekście?

Nie miałam okazji poznać i rozmawiać z Panem Burmistrzem, więc trudno mi się na ten temat wypowiadać. Zapewne, kiedy przyjdzie właściwy czas do rozmów o muzeum i planach Pana Burmistrza związanych z koncepcją zarządzania kulturą w Kępnie, poznamy swoje wzajemne stanowiska dotyczące muzeum i synagogi, która jest obecnie filią Muzeum Ziemi Kępińskiej.

Zatem życzę dalszych sukcesów w pracy oraz dziękuję za poświęcony czas.

 

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolędowanie w przedszkolu w Rychtalu
Kolędowanie przedszkolaków

19 grudnia dzieci oraz pracownicy z Przedszkola Samorządowego w Rychtalu spotkali się na wspólnym kolędowaniu. W nastrój nadchodzących Świąt Bożego...

Zamknij