Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Obwodnicą Kępna i drogą S11 do Poznania?

Małymi krokami zbliżamy się do pozytywnej odpowiedzi na to pytanie, choć zapewne jeszcze wiele lat minie byśmy mogli „ekspresowo” dojechać do siedziby województwa.

Obwodnica Kępna

Plan budowy obwodnicy omijającej miasto po jego wschodniej stronie podzielono na dwa etapy. Pierwszy będzie prowadził od północnej strony z drogi DK11 (będzie to węzeł KEPNO-PÓŁNOC) do połączenia z drogą S8 (planowany węzeł KEPNO-KRĄŻKOWY będzie się mieścił miedzy miejscowościami Krążkowy a Myjomice). Drugi etap połączy ów węzeł z drogą krajową nr 11 (po południowej stronie Baranowa).
Docelowo ma to być nie tyle obwodnica co węzeł łączący istniejącą drogę S8 z planowaną S11 ze zjazdami na Kępno.

I odcinek

7 października 2015 roku w opolskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisana została umowa na budowę I odcinka obwodnicy Kępna w ciągu planowanej drogi ekspresowej S11. Dwujezdniowy odcinek o długości prawie 4,5 km wykona „Budimex” S.A., który podjął się zrealizować kontrakt za kwotę 66 022 710 złotych.

Podpisanie umowy na I odcinek obwodnicy Kępna

Podpisanie umowy na I odcinek obwodnicy Kępna

Lokalizacja I odcinka obwodnicy Kępna

Lokalizacja I odcinka obwodnicy Kępna

II odcinek

Również 7 października GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę II odcinka obwodnicy Kępna. Termin składania wniosków  to 10.11.2015 r.  GDDKiA wymaga, aby prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie zostały ukończone w ciągu 37 miesięcy od daty podpisania umowy.
Dla Kępna drugi odcinek jest o tyle istotny, że to on dopiero spowoduje ominięcie ruchu pojazdów jadących w kierunku północ-południe i odwrotnie. Zakończenie tylko I etapu praktycznie ułatwi nam tylko wjazd na drogę S8.

Lokalizacja II odcinka obwodnicy Kępna

Lokalizacja II odcinka obwodnicy Kępna

Obwodnica Kępna wzdłuż S11

Trasa S11 do Poznania

Poznański oddział GDDKiA prowadzi prace  przygotowawcze prowadzące do ogłoszenia przetargów na opracowanie studium wykonalności dla S11 w województwie wielkopolskim. Planowany termin ogłoszenia przetargów to 22 i 23 października br.. Oczywiście od opracowania studium wykonalności do faktycznego powstania drogi jest jeszcze daleko, ale jest to krok w dobrym kierunku (oby nie tylko przedwyborczy chwyt). Jak na razie w budżecie nie ma pieniędzy przeznaczonych na budowę całej wielkopolskiej drogi S11.

Czyja to zasługa?

W kampanii wyborczej (a nawet przed jej rozpoczęciem) pojawiało się wielu ojców i matek sukcesu. Faktem jest, że żaden z lokalnych działaczy, polityków nie jest osobą decyzyjną odnośnie budowy czy to obwodnicy miasta czy też drogi ekspresowej. Lokalni politycy mogą tylko lobbować i nagłaśniać sprawę. Skuteczności lobbingu konkretnych osób z naszej perspektywy nie jesteśmy w żaden sposób ocenić. Zaś odnośnie nagłaśniania sprawy to w przypadku obwodnicy zdecydowanie dominuje senator/minister Andżelika Możdżanowska a o całą trasę S11 walczy medialnie wielu polityków/działaczy (nie tylko z Wielkopolski).

Miejmy nadzieję…

Miejmy nadzieję, że każda kampania będzie nas przybliżać do finału inwestycji. Miejmy nadzieję, że nie będzie takiej sytuacji, że po wyborach znikną chęci, decyzje i finanse. Historia budowy dróg i obwodnic (w tym przy „jedenastce”) zna przypadki unieważniania po wyborach przetargów ogłoszonych w przedwyborczym ferworze.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Andżelika Możdżanowska
Kręta droga do prawdy

Czasami dziennikarzom nie udaje się dojść do prawdy. Droga do niej bywa kręta i pełna przeszkód. Jeden z takich przypadków...

Zamknij