Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Droga Olszowa – Kierzno uroczyście otwarta

W minioną środę 8 listopada Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus dokonał uroczystego otwarcia długo oczekiwanej drogi gminnej Olszowa – Kierzno.

W wydarzeniu udział wzięli również Wicestarosta Powiatu Kępińskeigo Grażyna Jany, radni Rady Miejskiej w Kępnie, sołtys Olszowy Grzegorz Berski, sołtys Kierzna Ewa Pastusiak przedstawiciele instytucji oraz osoby zaangażowane w projekt budowy drogi. Drogę poświęcił proboszcz Parafii pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Olszowie Ks. kan. Kazimierz Sobasik w towarzystwie proboszcza Kierzna Ks. Grzegorza Modrzyńskiego

DSC01065 DSC01087

Budowa drogi prowadzącej z Olszowy do Kierzna to jedna z najważniejszych inwestycji Gminy Kępno. To połączenie Kępna, poprzez byłą krajową „ósemkę”, z miejscowościami Kierzno i Kierzenko. Nowy odcinek oznacza szybszą komunikację dla mieszkańców i pracowników, ale też skrócenie czasu reagowania w przypadku zdarzeń drogowych, umożliwiając wjazd awaryjny na S8. Dodatkowo znajdujące się we wsiach Kierzno i Myjomice jednostki OSP zyskały szybszy dostęp do drogi wojewódzkiej nr 8.
Z tego względy realizacja tej właśnie inwestycji stanowiła priorytet Burmistrza Piotra Psikusa. Droga Olszowa-Kierzno stanowi dziś ważny ciąg komunikacyjny, alternatywny dla obecnie przebudowywanej drogi powiatowej od ul. Grabowskiej przez Myjomice i Ostrówiec

DSC01089 DSC01097
Generalnym wykonawcą robót było Kępińskie Przedsiębiorstwo Drogowo – Mostowe S.A. z Kępna. Wartość całości zadania wyniosła 3  749  538,78 zł brutto.
Inwestycja została dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019, a kwota dotacji to 1 749 052,00 zł. Partnerem Gminy Kępno w jej realizacji był Powiat Kępiński, który dołożył do zadania 1  338  838,00 zł.
Na inwestycję złożył się szereg prac, dzięki którym powstała nowoczesna arteria komunikacyjna – budowa nawierzchni asfaltowej, chodników, zjazdów, oświetlenia jak również tych najbardziej newralgicznych – robót podziemnych.

Proces projektowania drogi rozpoczął się w 2010 r. Zadanie miało zostać zrealizowane w ramach budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Olszowie i zakończyć się w roku 2014. Tak się jednak nie stało.
Decyzją ówczesnych władz samorządowych zrezygnowano z budowy drogi Olszowa – Kierzno. Tym samym oddano do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu ponad 3 mln zł przyznanej dotacji. Budowa drogi Olszowa – Kierzno powróciła w planach inwestycyjnych podczas kampanii wyborczej jesienią 2014 roku. Wówczas kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus w swoim programie wyborczym wpisał realizację tej drogi jako jedną z trzech najważniejszych inwestycji gminnych na najbliższe lata. Do realizacji planów można było przystąpić po wygranych wyborach. Początkowo starania skierowane były na odzyskanie utraconej dotacji, a gdy to okazało się już niemożliwe, Gmina Kępno zgłosiła jesienią 2016 roku budowę drogi jako priorytetowe zadanie do realizacji w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. I uzyskała od Wojewody Wielkopolskiego dofinansowanie w wysokości 50% środków kwalifikowanych, a wiosną 2017 roku rozpoczęła realizację inwestycji.

Kiedy zdecydowałem się kandydować na funkcję burmistrza Miasta i Gminy Kępno w 2014 roku jednym z moich głównych zadań w kampanii wyborczej, oprócz odbudowy i ponownego uruchomienia kina – co się stało, oprócz rozpoczęcia i budowy realizacji krytej pływalni -co się dzieje, była budowa drogi Olszowa-Kierzno. I dzisiaj z wielką satysfakcją i dumą mogę powiedzieć,że ta inwestycja stała się faktem – powiedział burmistrz Piotr Psikus.

DSC01076 DSC01078

Budowa drogi Olszowa – Kierzno to pierwszy etap większego zamierzenia inwestycyjnego, którego celem jest stworzenie nowej sieci drogowej, łączącej byłą drogę krajową nr 8 z drogą wojewódzką nr 450 w miejscowości Torzeniec.

Inwestycja w liczbach:
1. Wykonanie jezdni asfaltowej o łącznej długości 3800 mb, pow. 22.250 m².
2. Wykonanie chodników asfaltowych w Olszowie i Kierznie pow. 1.545 m².
oraz wykonanie chodników z kostki brukowej w Olszowie, pow. 400 m².
3. Budowa oświetlenia przejścia dla pieszych w Olszowie – 2 szt.
4. Przebudowa przejazdu kolejowego – drogowego w Olszowie – 1 szt.
5. Przebudowa utwardzonych i nieutwardzonych zjazdów na posesje – 110 szt.
6. Przebudowa 100 m odcinka drogi powiatowej w Kierznie na
podstawie zawartego porozumienia Gminy Kępno z Powiatem Kępińskim.
7. Wartość całości zadania wyniosła 3  749  538,78 zł brutto.
8. Dotacja z budżetu państwa wyniosła 1 749 052,00 zł.

DSC01073 DSC01075 DSC01095 DSC01098

 

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Policja Kepno
Zasłabł i wjechał w płot

06 listopada br. ok godziny 16.00 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o kolizji drogowej jaka miała miejsce w rejonie skrzyżowania ul....

Zamknij