Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Dożynki gminy Perzów

W niedzielę 13 września mieszkańcy Gminy Perzów oraz zaproszeni goście świętowali zakończenie żniw podczas tradycyjnego Święta Plonów, które w tym roku odbyło się w Zbyczynie.

 

Gospodarzami uroczystości byli:
Danuta Froń – Wójt Gminy Perzów, Renata Włodarczyk – Przewodnicząca Rady Gminy Perzów, Przemysław Łytka – Zastępca Przewodniczącej Rady Gminy Perzów, Danuta Gosek – Sołtys Wsi Zbyczyna, Ks. Józef Lipiński – Proboszcz Parafii Trębaczów. Natomiast funkcję starostów dożynek pełnili: Jadwiga Kościańska mieszkanka Zbyczyny, przewodnicząca reaktywowanego Koła Gospodyń Wiejskich w Zbyczynie, prowadząca wspólnie z mężem ekologiczne gospodarstwo rolne oraz Grzegorz Sobieraj zamieszkały w Zbyczynie. ojciec dwójki dzieci, prowadzący gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną.

Tegoroczne dożynki rozpoczął barwny korowód, który po uformowaniu przejechał ulicami Trębaczowa, Ligoty i Zbyczyny na boisko w Zbyczynie.

dozynki-gmina-perzow-zbyczyna1

dozynki-gmina-perzow-zbyczyna2

O godz. 14 rozpoczęła się dziękczynna msza święta w intencji rolników, którą sprawował proboszcz parafii Trębaczów ks. Józef Lipiński z gościnnym udziałem byłego proboszcza ks. Eugeniusza Walczaka. Tuż po mszy świętej rozpoczęły się główne uroczystości, na które przybyli nie tylko rolnicy z całej gminy ale również sołtysi, radni, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, a także zaproszeni goście wśród których znaleźli się: poseł na Sejm RP Bożena Henczyca, Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Andżelika Możdżanowska, Starosta Kępiński Witold Jankowski oraz przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński.

dozynki-gmina-perzow-zbyczyna6 dozynki-gmina-perzow-zbyczyna3

Po oficjalnym przywitaniu zgromadzonych na boisku gości i rolników starości dożynkowi wręczyli Wójt Gminy Perzów – chleb, jako owoc tegorocznych żniw, a na ręce zastępcy przewodniczącej Rady Gminy wieniec. Chlebem z tegorocznych zbiorów Wójt podzieliła się z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi. Nie zabrakło wystąpień władz, w których podkreślano znaczenie rolniczego trudu i podziękowań za ich ciężką pracę.

W dowód uznania dla rolników z Gminy Perzów Minister, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Senator RP Anżdżelika Możdżanowska wręczyła odznaki ,,Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku uhonorowani zostali: Gertruda Gosek, Sabina Marek, Tadeusz Kapral, Edward Kubaczyński, Kazimierz Niezgoda, Jan Zielonka oraz Bronisław Kula.

dozynki-gmina-perzow-zbyczyna8 dozynki-gmina-perzow-zbyczyna4 dozynki-gmina-perzow-zbyczyna7

Jak co roku zorganizowano konkurs na najlepiej udekorowaną posesję, który adresowany był dla mieszkańców Zbyczyny, Trębaczowa i Ligoty. Komisja konkursowa w składzie:
1. Bogdan Wieczorek – przewodniczący,
2. Wojciech Urbański – członek
3. Weronika Urbańska – członek
wyłoniła zwycięzców nagród ufundowanych przez Poseł na Sejm RP Bożenę Henczycę oraz Wójt Gminy Perzów Danutę Froń.

Laureatami nagród równorzędnych zostali mieszkańcy, którzy przygotowali:
1. Złoty pociąg i młyn,
2. Ligota Wita,
3. Wiejskie SPA
4. Parcele Zbyczyna Mlekiem i Jajkami Słynąca Kraina
5. Madziary i spółka.

Dla wszystkich biorących udział w Gminnym Święcie Plonów przygotowano poczęstunek i moc atrakcji. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Trębaczowie oraz Chór Św. Cecylii z Trębaczowa. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem ,,Presto”.

dozynki-gmina-perzow-zbyczyna9 dozynki-gmina-perzow-zbyczyna11 dozynki-gmina-perzow-zbyczyna10 dozynki-gmina-perzow-zbyczyna12 dozynki-gmina-perzow-zbyczyna5

Opracowano na podstawie materiałów UG Perzów.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
80-lecie-osp-siemianice (3)
80-lecie OSP Siemianice

W sobotnie popołudnie 12 września w Siemianicach odbyła się wyjątkowa uroczystość. Strażacy ochotnicy z miejscowego OSP obchodzili 80 - lecie...

Zamknij