Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Defibrylatory w powiecie kępińskim

Starostwo Powiatowe w Kępnie, pod wpływem zabiegów radnego Michała Soleckiego zachęciło gminy  do wspólnego zakupu defibrylatorów AED.

Defibrylatory AED mają służyć pomocy w przypadkach zatrzymania krążenia. Ich obecność jest ważna głównie w miejscach, gdzie dotarcie w szybkim czasie zespołu ratownictwa medycznego jest utrudnione. Dostawca urządzeń zapewnia, że są one bezpieczne i łatwe w obsłudze.

defibrylator-aedreanimacja

Inicjatywę radnego powiatowego Michała Soleckiego podchwycił starosta Włodzimierz Mazurkiewicz. Stworzono grupę samorządów (powiat i sześć gmin), która dokonała zakupu urządzeń.

starostwo-powiatowe-kepno

W dniu 12 sierpnia 2014 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kępnie odbyło się oficjalne  zakończenie pierwszego etapu projektu „Bezpieczny powiat z AED”, a mianowicie przekazanie zakupionych w ramach przedsięwzięcia automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (ang. AED – Automatic External Defibrillator) poszczególnym samorządom biorącym udział w projekcie. Założeniem projektu jest montaż urządzeń AED w następujących miejscach:

1. Powiat Kępiński:

    a) DPS Rzetnia

    b) Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem

    c) Szpital Grębanin

2. Gmina Kępno:

     a) KOSiR

     b) Mikora w Mikorzynie

3. Gmina Baranów:

     a) UG Baranów

4. Gmina Łęka Opatowska:

     a) OSP Łęka Opatowska

5. Gmina Perzów:

     a) OSP Perzów

     b) OSP Trębaczów

6. Gmina Trzcinica:

     a) OSP Trzcinica

     b) OSP Laski

7. Gmina Rychtal:

     a) UG Rychtal

bezpieczny-powiat-aed

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (ang. AED – Automatic External Defibrillator) waży ok. 4-5 kg, z wyglądu przypomina niewielką walizkę. Defibrylator jest bardzo prosty w użyciu. Obrazkowa instrukcja obsługi prowadzi ratownika krok po kroku i w zrozumiały sposób wyjaśnia, w jaki sposób ułożyć chorego i jak umieścić na jego ciele elektrody. Urządzenie samo ocenia rytm pracy serca i decyduje, czy potrzebna jest defibrylacja. Jeśli uzna, że tak, samo dobiera odpowiednią moc impulsu i wskazuje moment jego wysłania. Osoba podejmująca akcję ratunkową może być pewna, że nie zrobi nic niewłaściwie.

Wśród lokalnych samorządów, które wzięły udział w projekcie zabrakło Gminy Bralin. Zapytaliśmy wójta Romana Wojtysiaka o przyczynę, oto jego oświadczenie:

Oświadczenie

W związku z informacją, że Gmina Bralin nie przystąpiła do projektu „Bezpieczny powiat z AED” informuję, iż Rada Gminy Bralin nie odstąpiła od możliwości uczestnictwa w programie instalacji defibrylatorów, a jedynie nie wyraziła zgody na podpisanie w obecnej chwili stosownego porozumienia. Taka decyzja wynika z braku przekazania dostatecznych informacji na temat funkcjonalności tych urządzeń, ich efektywności, ewentualnych kosztów utrzymania defibrylatorów (legalizacja, konserwacja). Jesteśmy również zdania, że najpierw powinna być prowadzona szeroko zakrojona kampania edukacyjna, a dopiero później zakup urządzeń. Jednocześnie informuję, że radni zabezpieczyli w budżecie gminy środki na zakup defibrylatorów (XLVII sesja Rady Gminy Bralin w dniu 28.04.2014 r.), co oznacza, że ważne dla nich jest zdrowie i życie mieszkańców.

Decyzję o podpisaniu porozumienia o partnerstwie bez udziału Gminy Bralin podjął Powiat Kępiński.

Wójt Gminy Bralin

Roman Wojtysiak

roman-wojtysiak-bralin

Poniżej zamieszczamy kopie korespondencji gminy ze starostwem, którą udostępnił nam wójt:

bralin-defibrylatory3bralin-defibrylatory1bralin-defibrylatory2

Jak widać samorządy „się nie dogadały”. Wójt Roman Wojtysiak podkreśla jednak, że pieniądze dalej są w budżecie gminy na ten cel zarezerwowane a dodatkowo urząd prowadzi starania w pozyskaniu takiego sprzętu nieodpłatnie lub z dotacją zewnętrzną.

[FILMIK CZASOWO NIEDOSTĘPNY - ZAPRASZAMY WKRÓTCE]

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogrody św. Idziego - Mikorzyn
Ogrody Świętego Idziego

30 sierpnia w Mikorzynie odbędzie się wyjątkowy koncert Ogrody Świętego Idziego "Uwielbiajmy Pana". Będzie on okazją do wysłuchania religijnych piosenek oraz...

Zamknij