Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

„Był taki czas…” – spotkanie autorskie

20 marca 2014 r. z okazji XII Dnia Regionalisty Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej zorganizowało spotkanie z Aleksandrą Hołubecką-Zielnicą, autorką książki pt.: „Był taki czas. Pogranicze polsko-niemieckie (Syców-Kępno-Ostrzeszów) Wspomnienia i relacje z lat 1918-1958”. Spotkanie odbyło się w siedzibie Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie w saloniku „Między Wierszami”

Książka opowiada o pograniczu polsko-niemieckim podczas kształtowania się granic Polski po 1918 roku, podczas II wojny światowej i początków nowej polskiej władzy ludowej. O trudnych ale też przełomowych latach czterdziestych na bliskim nam pograniczu relacjonują naoczni świadkowie tamtych czasów m. in. również z powiatu kępińskiego. Książka ukazała się we wrześniu 2011 roku po jedenastu latach zbierania dokumentów i relacji osób żyjących w owych czasach. Publikacja liczy ponad 500 stron. Do tej pory zostało wydanych 1500 egzemplarzy.

Autorzy książki: Aleksandra Hołubecka-Zielnica i Krzysztof Zielnica to wnikliwi badacze pogranicza regionu dolnośląsko-wielkopolskiego. Poprzez swój liczny dorobek literacki m. in. z czasów powojennych przyczynili się do rozpowszechniania lokalnej historii. Za popularyzację wiedzy o ziemi sycowskiej autorzy zostali uhonorowani tytułem Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Syców w 2010 r.. Krzysztof Zielnica zmarł w maju 2012 r.

Autorka przywitała wszystkich zgromadzonych mottem zaczerpniętym ze Starego Testamentu (Druga księga Samuela) „Cóżem ja jest Panie, (…) a żeś mię przywiódł aż dotąd?” W nawiązaniu do tego psalmu opowiadała o swoim pochodzeniu (Wołyń), deportacji nieopodal Oleśnicy oraz przybyciu jej rodziny po wojnie do Sycowa, z którym związała swoją twórczość literacko-naukową.

Aleksandra Hołubecka – Zielnica wspominała o zbieraniu materiałów do swojej książki poprzez nagrania wspomnień, do których zainspirował ją jej syn. To on jako pierwszy utrwalał niezbędny materiał do książki. Informacje do tej publikacji zbierane były m.in. Trębaczowie, Miechowie, Domasłowie, Doruchowie, Perzowie i Bralinie (np. szczegółowy opis wojska polskiego wkraczającego do Bralina), gdzie miały miejsce różne, ciekawe wydarzenia. Niestety nie wszystkie zdarzenia udało się całkowicie zgłębić. Badania były także prowadzone w Kobylej Górze (np. o paleniu słomianych beli na znak woli walki z władzą ludową), Kępnie, Słupi pod Kępnem i innych miejscowościach naszego powiatu. Autorka wspomina o losach księdza Darmasa, proboszcza z Grębanina i wielu innych bardziej lub mniej znanych nam osób.

Książka powstała nie tylko w oparciu o relacje polskich świadków ale były to również lata badań ze źródeł obcych. Ponieważ mój mąż znał język niemiecki tłumaczył wiele tekstów, dokumentów do tej książki. Szkoda że my własną historię poznajemy ze źródeł niemieckich. Niestety Polacy nie mają skłonności do zapisywania swoich wspomnień w przeciwieństwie do naszych sąsiadów. (…) Jednak dokumenty zawsze będą istnieć, natomiast ludzie odchodzą i bezpośrednie, żywe relacje razem z nimi. Niestety 95% moich informatorów o których wspomniałam w książce już nie żyje – ubolewa pisarka. Autorka wspominała o szczególnej wadze I rozdziału książki, który napisał jej mąż: ” Traktat Wersalski – preludium II Wojny Światowej”, ponieważ właśnie od tego wydarzenia rozpoczęły się dramaty ludzi pogranicza-tłumaczy

Aleksandra Hołubecka-Zielnica zaznaczyła nieoceniony wkład w ukazanie się książki sycowskich władz, instytucji kulturalnych i stowarzyszeń. Towarzystwo Świętego Marka z Sycowa miało szczególny udział w owym dziele poprzez pomoc w dotarciu do informatorów-naocznych świadków historii oraz wkład materialny. Poza tym dużą rolę w finansowaniu publikacji odegrało sycowskie Centrum Kultury, Muzeum Regionalne w Sycowie oraz burmistrz miasta i gminy Syców.

Tematy poruszane podczas spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Kilka osób chętnie opowiadało o wydarzeniach własnych rodzin i znajomych z owych czasów. Ta książka żyje swoim życiem, i wiele osób czyta ją jak biblię przypominając sobie dawne dzieje – podsumowali organizatorzy spotkania, powołując się na rosnącą popularność publikacji.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Powiatowy konkurs fotograficzny
„Cztery Pory Roku Powiatu Kępińskiego” – konkurs fotograficzny

Starosta Kępiński zaprasza wszystkich chętnych do udziału w powiatowym konkursie fotograficznym – „Cztery Pory Roku Powiatu Kępińskiego”. Konkurs organizowany jest...

Zamknij