Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Burmistrz o planach samorządu Kępińskiego

23 stycznia, Burmistrz Miasta i Gminy Kępno zaprosił redaktorów naczelnych lokalnych mediów na spotkanie z okazji Światowego Dnia Środków Masowego Przekazu. Burmistrzowi towarzyszył Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Stachowiak oraz Sekretarz MiG Kępno Katarzyna Kołcio-Kraus

Była to doskonała okazja do rozmów o rozpoczętych działaniach i najbliższych planach samorządu kępińskiego.

Konferencja UMiG

Kino

Dla Burmistrza jednym z priorytetów jest uruchomienie dużego kina. 20 stycznia została podpisana umowa dzierżawy budynku kina „Sokolnia”. Po kilku spotkaniach z towarzystwem „Sokół” udało się dojść do porozumienia. Zdaniem burmistrza początkowo towarzystwo zaproponowało trzynastoletni okres dzierżawy budynku, za wysoką stawkę. Finalnie umowa została zawarta na 20 lat, a wysokość czynszu wyniesie 4500 zł miesięcznie. Istotny jest fakt, że czynsz będzie płacony dopiero od lipca b.r. Piotr Psikus zamierza się ubiegać o środki zewnętrzne na termomodernizację kina. Koszty będą duże, ponieważ planowana jest kompleksowa przebudowa tego obiektu (pozostaną tylko mury zewnętrzne). Jego otwarcie ma nastąpić już w przyszłym roku. Kino będzie także pełniło funkcję małej sali koncertowej.

Kino Sokolnia

Kanalizacja

W zawiązku z wymogiem, aby do 2015 roku skanalizować wszystkie miejscowości objęte aglomeracją Kępna. Część gmin w Polsce postanowiła zmniejszyć obszar objęty ową aglomeracją aby zdążyć z inwestycjami. Miejscowości ujęte w aglomeracji mogą być kanalizowane przy 80% dotacji. Podobnie postąpiła gmina Kępno za poprzedniej kadencji. Burmistrz skrytykował to działanie, ponieważ jego zdaniem problem zbyt krótkiego czasu na inwestycje dotyczy wielu różnych gmin i wyśrubowane wymogi ulegną zmianom. W związku z zaistniałą sytuacją planowane są rozmowy i negocjacje w wojewódzkim funduszu i Urzędzie Marszałkowskim, aby cofnąć poprzednie pismo i tym samym zwiększyć aglomerację. Pozwoli to pozyskać więcej środków na kanalizację. W planach jest kanalizacja Domanina, Mikorzyna i Mechnic.

Drogi

Burmistrz zapewnił, że do końca roku zostaną dokończone ulice Jana Pawła II, Szopena, Moniuszki i Szymanowskiego. Jest już rozstrzygnięty przetarg na ulicę Potworowskiego, jednak Piotr Psikus zastanawia się nad zrobieniem jej w nieco mniejszym zakresie, aby dobrze służyła mieszkańcom a z drugiej strony aby zmniejszyć jej koszt (obecnie ma kosztować ok. 1,5 mln. zł). W tym roku będzie także wyremontowana (m.in. poszerzona) część ulicy Poniatowskiego. Natomiast jej druga część (wraz z ulicą Warszawską, od Rynku do ul. Lipowej) zostanie zmodernizowana w ramach tzw. schetynówki.

W planach jest również pozyskanie środków na trzy inwestycje drogowe z tzw. schetynówek. Jeden z projektów to ulica Walki Młodych od Alei Marcinkowskiego do ul. Wrocławskiej z podłączeniem do byłej krajowej ósemki. Następny projekt dotyczy terenu wiejskiego od Donaborowa do Olszowej, Kierzna i Mechnic. Trzeci projekt ma być realizowany w partnerstwie z powiatem od Osin w kierunku Ostrzeszowa.

Droga do ZZO

Jedną z ważniejszych inwestycji jest także droga do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w  Olszowie, która w poprzedniej kadencji wywołała tak wiele kontrowersji. Odpowiedni ciąg komunikacyjny pozwoli na podpisanie wieloletnich umów na strumień odpadów od poszczególnych gmin spoza naszego powiatu. Będą prowadzone rozmowy z burmistrzami okolicznych miast (np. Wieruszowa, Krotoszyna) aby przetwarzać jak najwięcej odpadów. Przy dużym strumieniu odpadów, jest możliwość obniżki ceny za ich odbiór. Burmistrz zaznaczył, że na północy Polski w dużych miastach budowane są już spalarnie śmieci. Będą one zabiegały a odpady z południa i tym samym staną się konkurencją dla naszego zakładu. Owe spalarnie będą mogły pozyskiwać śmieci nieprzetworzone spoza swojego regionu, dlatego tak ważne jest podpisywanie umów wieloletnich na odbiór odpadów już teraz. Po za tym konkurencyjny zakład do tego w Olszowie ma niebawem powstać także w Ostrowie Wielkopolskim.

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
Koncert Chóry UTW PK na Muratorze
Niezwykły koncert na Muratorze

W niedzielę 25 stycznia 2015 r. w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego na Muratorze w Baranowie odbył się niecodzienny Koncert Chóru...

Zamknij