Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Benefis i koncert zespołu Wojska Polskiego

W ubiegłą niedzielę, 7 maja w hali KOSiR odbył się  benefis Władysława Ryszarda Szeląga z okazji jubileuszu 30 – lecia jego pracy kulturalnej i artystycznej. Po spotkaniu odbył się wspaniały koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. 

Władysław Ryszard Szeląg jest Prezesem Towarzystwa Historycznego im. Szembeków. Znany mieszkańcom naszego powiatu jako propagator wartości historycznych a w szczególności z szerzenia dorobku kulturalnego, naukowego i politycznego rodu Szembeków. Z jego inicjatywy w 1990 roku Bibliotece Publicznej w Kępnie nadano imię Marii z Fredrów hr. Szembekowej. To organizator wielu uroczystych  konferencji, wystaw i spotkań historycznych w różnych zakątkach Polski, głównie w Wielkopolsce i na Mazowszu.  W Kępnie był inicjatorem odsłonięcia w 2015 roku tablicy pamiątkowej Poświęconej Żołnierzom Wyklętym (przy ul. Kościuszki). W 2014 roku został uhonorowany tytułem „Przyjaciel Kępna”.

kepno-benefis-szelag-17Władysław Szeląg otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń i wyróżnień.

W 2011 roku został odznaczony brązowym Krzyżem Zasługi, który otrzymał od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym samym roku od Ministra Rozwoju Wsi Marka Sawickiego otrzymał medal „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z kolei przez Prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotra Walkowskiego odznaczony został medalem dr Aleksandra hr. Szembeka.

kepno-benefis-szelag-16W 2012 roku Władysław Szeląg odznaczony został przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Jana Stanisława Ciechanowskiego medalem „Pro Patria”. Za wybitne zasługi dla stolicy Polski w roku 2014 otrzymał nagrodę Rady Miasta Stołecznego Warszawy „Pro Memoria” oraz Szablę Oficerską z rąk Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr Jana Stanisława Ciechanowskiego. To tylko mały wycinek działalności i zasług Władysława Ryszarda Szeląga, który wiedzę historyczną i naukową propaguje również za granicą.

7 maja w hali KOSiR można było podziwiać wystawę dotyczącą rodu Szembeków i Fredrów pn.: „Stąd Nasz Ród”. Wystawa  została opracowana przez Władysława Szeląga i była wystawiana na terenie całego kraju.

kepno-wystawaDrugą część uroczystości uświetnił wspaniały koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

reprezentacyjny-zespol-artystyczny-wojska-polskiegoTo największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim licząca ponad dwieście osób (w tym pracownicy techniczni i administracyjni). W strukturze zespołu jest balet, chór, zespół estradowy oraz dwie orkiestry: symfoniczna i koncertowa.

kepno-wespol-wojska-polskiego-14

reprezentacyjny-zespol-artystyczny-wojska-polskiego (2)Warto również zaznaczyć, że zespół dysponuje ponad tysiącem barwnych kostiumów i rekwizytów, które są kopiami autentycznego umundurowania.

reprezentacyjny-zespol-artystyczny-wojska-polskiego (3)reprezentacyjny-zespol-artystyczny-wojska-polskiego (5)Całość tworzy efektowne widowiska popularyzujące tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego. Uznanie dla artystów zespołu wielokrotnie wyrażali wielcy tego świata – prezydenci, premierzy, koronowane głowy.

Kępińska publiczność z wielkim podziwem słuchała koncertu zespołu, wielokrotnie nagradzając artystów gromkimi brawami. Szkoda tylko, że wypełniła ona tylko w części halę KOSiR a wolne miejsca były nawet w pierwszym rzędzie. Prawie półtoragodzinny występ zapewne był jednym z  najbardziej prestiżowych, darmowych koncertów w naszym mieście. Być może gdyby występ był odpłatny mieszkańcy doceniliby rangę imprezy…

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
IMG_6658
Pożegnanie absolwentów ZSP Nr 1

W dniu 28 kwietnia 2017 r. o godz. 8.00 odbyła się oficjalna uroczystość zakończenia klas maturalnych. Podczas akademii Pani Dyrektor...

Zamknij