Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

„Baranów z dobrą energią” już jutro

Bieg MURATOR, tlenoterapia w barze tlenowym, model domu energooszczędnego w 3D, panel fotowoltaiczny i mikroturbina wiatrowa, ekoquizy z nagrodami i strefa porad dla tych, którzy stoją przed decyzją o inwestycji w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii. To część atrakcji, która czeka na mieszkańców Baranowa, Kępna i okolic. Spotkajmy się 22 kwietnia. Ładujemy się dobrą energią!

baranow-1
Nie truj! Biegnij!

Osoby, chcące wyrazić swoje wsparcie dla wspomnianej idei mogą wziąć udział w BIEGU MURATOR. Trasa biegu wynosi 7 km. Na wszystkich uczestników czekają pamiątkowe medale i upominki, a udział w biegu jest bezpłatny.
Dodatkowo przewidziano 3 nagrody specjalne w postaci mierników jakości powietrza, temperatury i wilgotności.
Mierniki zostaną przyznane za:
– najlepszy czas biegu w kategorii kobiet,
– najlepszy czas w kategorii mężczyzn,
– najstarszy uczestnik biegu.
W biegu udział weźmie ponad 100 osób.
Rejestracja na bieg od godz. 9:30. Start biegu o godz. 11:00.

Walka o czyste powietrze
Tematem przewodnim towarzyszącemu biegowi będzie PIKNIK EKOLOGICZNY. Według badani przeprowadzonego w ramach kampanii Nie Rób Dymu 40% ankietowanych nigdy nie spotkało się z pojęciem „niska emisja”, a przecież to ona odpowiada za pogarszający się stan powietrza w Polsce, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Zaskakujący jest również fakt, że aż 20% respondentów uważa, że paląc śmieciami łączy przyjemne z pożytecznym: ogrzewanie i utylizację domowych odpadów w jednym.

Energooszczędność dla domu
Podczas wydarzenia organizowanego na terenie Osiedla Murator w Baranowie na gości czekać będą eksperci, którzy przybliżą zainteresowanym problem szkodliwej niskiej emisji i wskażą rozwiązania, które mają wpływ na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy.
- W obliczu rozpoczynającego się sezonu grzewczego chcemy zwrócić uwagę użytkowników domowych palenisk na to, czym i jak palą w piecach i kominkach. Emisja pyłów i szkodliwych gazów to ogromny problem, a stan powietrza w Polsce jest w opłakanym stanie. Dlatego chcemy zaprezentować lokalnej społeczności sposoby radzenia sobie z niską emisją, czy szerzej znanym zjawiskiem, jakim jest „smog”. W strefie porad wskażemy zainteresowanym, jak dobrać urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym kotły na paliwa ekologiczne do indywidualnych potrzeb. Opowiemy o tym, w jakim celu i jak prawidłowo przeprowadzić termomodernizację. Liczymy również na to, że uwagę gości przykuje temat związany ze sposobem i źródłami finansowania inwestycji ekologicznych, takich jak wymiana kotła węglowego, zakup paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych lub pomp ciepła, czy modernizacja budynków jedno- lub wielorodzinnych - opowiada ekspert ds. OZE Krzysztof Brzozowski.

Tlenoterapia  
Czy stan powietrza jest aż tak zły, że musimy korzystać z tlenoterapii? Badania dowodzą, że większość z nas cierpi na niedobór tlenu w organizmie, a to prowadzi do osłabienia całego naszego systemu immunologicznego, do tzw. zespołu przewlekłego zmęczenia, niewydolności układu krążenia i wielu innych chorób. Czysty, życiodajny tlen to czysty zysk dla organizmu, m.in. dotlenia mięsień sercowy, poprawia układ krążenia, wzmacnia system odpornościowy, odtruwa organizm, pomaga odzyskać energię i urodę, podnosi wydolność organizmu, przy regularnej tlenoterapii prowadzi do rzeczywistej regeneracji organizmu. Aby mieszkańcy Baranowa, Kępna i okolic mogli przekonać się o tym, jak smakuje „koktajl tlenowy” zapraszamy do baru tlenowego.

Ekoqiuzy z nagrodami
Uzbrojeni w ekspercką wiedzę pasjonaci zagadek, będą mogli wziąć udział w ekoquizach, których głównym bohaterem a jednocześnie „czarnym charakterem” będzie niska emisja pogarszająca jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy na co dzień.
Ci, którzy chcą jeszcze mocnej zamanifestować chęć walki o zmiany i poprawę jakości powietrza nie powinni pominąć „drzew pełnych energii”. W tej strefie warto zdeklarować, jak praktycznie pomagamy naszym bliskim i sobie, by żyć zdrowiej i oddychać lepszym powietrzem. Na przykład, czy ogrzewamy nasz dom ekologicznie? czy ograniczamy niską emisję dzięki poruszaniu się pieszo, rowerem lub za pośrednictwem transportu zbiorowego? czy w naszym domu znajdują się technologie sprzyjające uzyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych? Odpowiedzi na te pytania pokażą, jak kształtuje się świadomość oraz nawyki mieszkańców.

Dom ekologiczny w 3D
Podczas wydarzenia zaprezentowany zostanie nieprzeciętny model domu w 3D. Dom ten zużywa mało energii i nie truje otoczenia. Osoby, które zajrzą do tej strefy, dowiedzą się, czym charakteryzuje się budynek niskoenergetyczny, jakie znajdziemy w nim technologie i urządzenia, jak wpływa to na środowisko naturalne, ile taki dom zużywa energii (i dlaczego tak mało) oraz w jaki sposób i z jakiego źródła można otrzymać dofinansowanie do jego budowy.

Odnawialne źródła energii
Odwiedzając stoisko pokazowe, będzie można zobaczyć mikroturbinę wiatrową oraz panel fotowoltaiczny, dowiedzieć się, jak działają technologie OZE, dlaczego „czysta energia“ jest tak ważna dla naszego domu i dla nas samych, co wdychamy, gdy spalamy węgiel i biomasę, jakie są konsekwencje zdrowotne niskiej emisji, czym jest i w jaki sposób zmierzyć ślad węglowy.

22 kwietnia 2017 r. (sobota)
Baranów, Osiedle Murator, ul. Jana Pawła II 2
Zapraszamy serdecznie do udziału. Włącz się aktywnie w ograniczenie niskiej emisji.
Pokaż, że bierzesz odpowiedzialność za jakość powietrza w swojej okolicy!
Niniejszy materiał został opublikowany w ramach przedsięwzięcia „Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne” dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie OTS Wolna Przedsiębiorczość w Świdnicy.

z_dofinansowaniem

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
andrzej-jackowski1
Kępno: Dyrektor szpitala odwołany

13 kwietnia br. Zarząd Powiatu Kępińskiego rozwiązał umowę o pracę z Dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie -...

Zamknij