Ziemia Kępińska

Prasa lokalna - Kępno i okolice

Reklama:

Apel Starosty Kępińskiego

Apel
Starosty Kępińskiego
o zaniechanie spalania odpadów w kotłowniach.

W związku z trwającym obecnie sezonem grzewczym, a także napływającymi licznymi skargami dotyczącymi uciążliwości, takich jak zadymienie oraz gryzące i duszące powietrze, proszę o nie spalanie odpadów z płyt wiórowych i innych odpadów nasyconych lub pokrytych klejem, lakierem, a także plastikowych opakowań, folii, gum itp..

Spalanie ww. odpadów zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w zakładach powoduje wydobywanie się chorobotwórczych substancji. Do najgroźniejszych z nich należą dioksyny i furany, które powoli, ale skutecznie uszkadzają narządy wewnętrzne człowieka. Substancje te wdychane są razem z powietrzem, a gdy opadną do gleby, poprzez rośliny i zwierzęta znów trafiają do organizmu człowieka. Dioksyny, nawet w niewielkich ilościach, z czasem mogą przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych, uszkodzenia systemu odpornościowego, zmian w kodzie genetycznym, wzrostu przypadków bezpłodności, uszkodzeń płodu oraz poronień. Wyraźny wzrost poziomów stężeń ww. substancji oraz dwutlenku siarki, zanieczyszczeń pyłowych i benzoalfapirenu w powietrzu mogą więc wywołać nieodwracalne szkody nie tylko w środowisku w którym żyjemy, ale przede wszystkim w naszym organizmie. Dlatego też w celu ograniczenia ww. zagrożeń będą prowadzone wzmożone kontrole zarówno w zakładach (przez podległych mi pracowników Starostwa Powiatowego w Kępnie) jak i domowych kotłowniach (przez pracowników urzędów gmin).

Dla naszego wspólnego dobra, apeluję o zaniechanie spalania ww. odpadów zarówno w zakładowych, jak i przydomowych kotłowniach. Jednocześnie przypominam, że spalanie odpadów jest prawnie zabronione i zagrożone sankcją karną. 

Kępno, dnia 18 listopada 2016 roku

Nasza prasa obejmuje swym zasięgiem cały powiat kępiński (gminy: Baranów, Bralin, Kępno, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal i Trzcinica). W skład tej grupy mediów wchodzi dziennik - portal ziemiakepinska.pl i gazeta drukowana - czasopismo "Ziemia Kępińska".
Na terenie powiatu działają jeszcze inne lokalne media (innych wydawców): Kepnianie.pl, Twój Puls Tygodnia, Tygodnik Powiatowy, Radio Sud, Gazeta Bezpłatna Kurier Lokalny Powiatu Kępińskiego, Tygodnik Kępiński. Polecamy również zaprzyjaźnione forum Kympno.pl
Ziemia Kępińska © 2014
Frontier Theme
Przeczytaj poprzedni wpis:
zapr_pods_konk_fot_2016
Laski: Zaproszenie

Wójt Gminy Trzcinica zaprasza mieszkańców na podsumowanie V Gminnego Konkursu Fotograficznego "Gmina Trzcinica w obiektywie".

Zamknij